Quick Links

Useful Links

The North School

Staff List

LEADERSHIP TEAM
Mrs C Ellerby Headteacher clair.ellerby@swale.at
Mrs P Allon Deputy Headteacher pamela.allon@swale.at
Mrs S Matthews Deputy Headteacher siobhan.matthews@swale.at
Mr R Cave Assistant Headteacher : Whole School Teaching & Learning  russell.cave@swale.at
Mrs C Clipstone Snr Assistant Headteacher : Senior DSL / Safeguarding Lead catherine.clipstone@swale.at
Mrs J Cutts Assistant Headteacher : Vice Principal of Communities jessica.cutts@swale.at
Mr S Eede Snr Assistant Headteacher :  Principal of Communities stefan.eede@swale.at

Mr D Gray

Assistant Headteacher : Timetabling david.gray@swale.at
Miss E Keeler Assistant Headteacher : Student Progress elizabeth.keeler@swale.at
Mrs S Luckham Assistant Headteacher : Achievement & Engagement samantha.kray@swale.at
Miss D Moore Snr Assistant Headteacher  : SEND, Literacy and Staff Development deborah.moore@swale.at
Mrs S Mayes Assistant Headteacher : Head of English stella.mayes@swale.at
Mr D Munday Assistant Headteacher : Head of Mathematics daniel.munday@swale.at
Mr B Robbins Assistant Headteacher : Director of Sixth Form ben.robbins@swale.at
Mrs C Spreadborough Assistant Headteacher  : Head of Science celine.spreadborough@swale.at
 
ENGLISH DEPARTMENT
Mrs S Mayes Head of English
Mrs B Charlton English Teacher
Mr S Doust English Teacher
Miss M Everett-Brown English Teacher
Mrs M Gill English Teacher
Miss K Koselj English Teacher / Learning Leader
Mrs S Lacon English Tutor
Mrs C Martin English Teacher
Miss E Mitchell English Teacher
Miss D Moore English Teacher / Snr AHT
Mr M Silvester English Teacher / Head of Key Stage
Mrs S Single English Teacher
Miss K Taylor-Feenan English Teacher
Mr M Yeandle English Teacher
Mr M Ledner HLTA English
 
MATHEMATICS DEPARTMENT
Mr D Munday AHT / Head of Department
Miss S Astbury Mathematics Teacher
Mr S Briggs Mathematics Teacher
Mr W Castle Mathematics Teacher
Mr R Fussell Mathematics Teacher / Head of Key Stage
Mr Z Hall Mathematics Teacher
Mr T Harrison Mathematics Teacher
Mrs I Hemmings Mathematics Teacher
Miss E Keeler Mathematics Teacher
Mr J Ransley Mathematics Teacher
Miss J Pawley HLTA Mathematics
 
SCIENCE DEPARTMENT
Mrs C Spreadborough AHT / Head of Science
Mr J Mills Second in Department
Mrs S Baker Science Teacher
Mrs K Bennett Science Teacher
Mr R Cave Science Teacher
Mrs C Connell Science Teacher
Mrs A Cooper Science Teacher
Ms C Eeles Science Teacher
Mr K Galea Science Teacher
Mr M Harrison Science Teacher
Mrs H Jordan Science Teacher
Mrs S Ortiz-Frias Science Teacher
Mrs E Plant Science Teacher
Mrs R Rahulan Science Teacher
Mrs J Thomas Science Teacher
Ms E Hemmet-Ward HLTA Science
Miss K Glowacz Snr Science Technician
Mrs K Dowsey Science Technician
 
BUSINESS AND FINANCE
Mr A Besanko Subject Leader
Mrs K Knight Business Studies Teacher
Mrs V Lamberton Business Studies Teacher
Mrs J Pyatt Business Studies Teacher
 
CREATIVE ARTS DEPARTMENT
Mrs H Beames Subject Leader
Mrs N Auty Creative Art Teacher
Mr C Callan Creative Art Teacher
 
FOOD TECHNOLOGY DEPARTMENT
Mrs H Clifford Subject Leader : Food Technology
Mrs V Taylor Technology Teacher
Mrs C Dixon Food Technology Technician
 
GEOGRAPHY DEPARTMENT
Mr D Jinks Subject Leader
Mr S Stevens Geography Teacher
Ms A Wood Geography Teacher
 
HEALTH AND SOCIAL CARE DEPARTMENT
Mrs C Wallis Subject Leader
Mrs D Marden H&SC Teacher
 
HISTORY DEPARTMENT
Miss N Holness Subject Leader
Mr C Furner History Teacher
Miss A Rawlings History Teacher
Mrs J Richford History Teacher
Mrs F Wills History Teacher
 
ICT DEPARTMENT
Mr M Willerton Subject leader
Mrs P Kumar Computing Teacher
 
INCLUSION / PROGRESS CENTRE DEPARTMENT
Mrs T Franklin-Clifford Lead Teacher
Mrs L Cowie Progress Centre Manager / Inclusion Tutor
Mrs C Hughes Pastoral Support Assistant Inclusion
Ms H Lucas Pastoral Support Assistant - Progress Centre
Mrs T Neicho Pastoral Support Assistant Inclusion
 
MFL DEPARTMENT
Mrs S Burchett Subject Leader
Mr S Ferreira Cortes MFL Teacher
Miss A Torres MFL Teacher
 
PERFORMING ARTS DEPARTMENT
Mrs K Yarrow Subject Leader
Mr N Dare Dance Teacher
Mr L Jones Music Teacher
Miss A Shepherd Dance Teacher
 
PE DEPARTMENT
Mr H Welsby Subject Leader
Mr I Coombes 2 i/c PE
Mr L Dehara PE Teacher
Miss H Diamond PE Teacher
Mr K Galea PE Teacher
Mr J Ransley PE Teacher
Miss H Ray PE Teacher
 
PERSONAL DEVELOPMENT / RELIGIOUS STUDIES DEPARTMENT
Mr A Cox Subject Leader
Miss R Coles Religious Studies Teacher
Miss N McArdle Religious Studies Teacher
 
SEN DEPARTMENT
Mrs J Thomas SENCO
Mrs K Silvester Lead Teacher for ASD
Mrs M Hooker Assistant SENCO
Mrs K Kingdon Assistant SENCO
Mrs S Twyman Lead for Access Arrangements
Miss R Marshall Pastoral Support Assistant / Deputy DSL
Mrs A Millard Higher Level Teaching Assistant
Miss E Alves Teaching Assistant
Mr R Bampton Teaching Assistant
Mr M Bloodworth Teaching Assistant 
Miss M Bonner Teaching Assistant
Mrs L Bracken Teaching Assistant
Mrs S Christian Teaching Assistant 
Miss C Cowie Teaching Assistant
Mrs N Graham Teaching Assistant
Mrs R Hardy Teaching Assistant
Mrs K Harris Teaching Assistant
Mr H Kemp-Green Teaching Assistant
Miss E Lawler Teaching Assistant
Mrs H Maurice-Robinson Teaching Assistant 
Miss R Mensah Teaching Assistant
Mrs J Miguel Teaching Assistant
Mr A Sunderland Teaching Assistant
 
SOCIAL SCIENCE DEPARTMENT
Mr M Fong Lead Teacher : Sociology
Mrs C Lenihan Lead Teacher : Criminology
Mrs L Robbins Lead Teacher : Psychology
 
TECHNOLOGY DEPARTMENT
Mrs E Donovan-Bayley Subject Leader
Mr C Callan Technology Teacher
Mrs V Taylor Technology Teacher
Mr D Smithers Snr Technology Technician
 
COVER SUPERVISORS
Mr C Cocks Cover Supervisor
Miss J Ford Cover Coordinator / Cover Supervisor
Mr L Rossetti Cover Supervisor
Mrs M Schofield-Jones Cover Supervisor
 
COMMUNITY / PASTORAL SUPPORT
Mr S Eede SAHT - Principal of Communities / Deputy DSL
Mrs J Cutts AHT - Vice Principal of Communities / Deputy DSL
Mr R Fussell Head of Key Stage 4/ Deputy DSL
Mr M Silvester Head of Key Stage 3/ Deputy DSL
Mrs E Baksh Snr Pastoral Support Manager (Communities) / Deputy DSL
Ms C Wright Snr Pastoral Support Manager (Sixth Form) / Deputy DSL
Mrs U Bispham Pastoral Support Assistant
Mrs C Griggs Pastoral Support Assistant (Yr 8) 
Miss J Haynes Pastoral Support Assistant (Yr 9)
Mrs K Knight  Pastoral Support Assistant  (Yr 11)
Miss J Wightman Pastoral Support Assistant (Yr 10) 
Mrs Wilkinson-Snare Pastoral Support Assistant (Yr 7) 
 
ADMIN / ANCILLARY STAFF
Mr P Bowen ELBC Site Manager
Mrs L Button Administrative Officer - Headteacher/SLT/Governing Body
Mr D Coker Network Manager
Mrs L Daisy Librarian
Mr J Daniel Snr Attendance & Welfare Officer
Miss C Donovan-Bayley Administrative Assistant - Inclusion/Exclusion
Miss L Edwards Administrative Assistant - Reception (maternity leave)
Mrs C Finn Farm Assistant
Mrs D Fuller Administrative Officer - School Visits / Parent Pay
Mr L Gurung ELBC Cleaner
Mr R Hayes Reprographics Officer
Mrs C Husher Administrative Officer - Reception
Mrs J Kelliher Lunchtime Supervisor
Mr S Khapung IT Technician
Mr B Maddocks ELBC Cleaner
Mrs J Manning Office / Facilities Manager
Miss E Marshall Farm Assistant
Mrs C Matthews Farm Manager / Animal Care Lead
Mr J Morrison IT Technician
Mrs N Owen-Hughes Administrative Officer - Sixth Form
Mrs S Pain Examinations Officer (maternity cover)
Mrs B Stamp Examinations Officer (maternity leave)
Miss T Tanner Attendance Assistant
Mrs S Ward Administrative Officer - SEND
Miss K West Assistant Safeguarding Officer / Deputy DSL
Mrs L Yuille Administrative Officer - Student Admissions (maternity cover)